Yaz saati uygulamasının faturasını halk ödüyor

Yaz saati uygulamasının faturasını halk ödüyor

Yaz saati uygulamasının faturasını halk ödüyor

Bilindiği üzere bu yıl yaz saati uygulamasının kış boyunca devam ettirilmesine karar verdildi. Sebebi ise devletin yapacağı tasarruftu.

Tasarrufu devlet yapıyor ama faturasını halk ödüyor.

Nüfusun %60 dan daha fazlasının yaşadığı bölgenin saatini değilde daha azının yaşadığı doğu saatini kullanıyoruz. Haliyle sabahın köründe çocuklar okullara gitmek üzere yollara düşüyor.

Şu sıralar istanbulda güneş 8:14 te doğuyor. Özellikle ikili öretim yapan okullarda öğrenciler bu saatte ilk teneffüslerine çıkıyorlar.

Dahası bu çocukları bu saatte (07:00) çok daha önce uyanıp çocuklarını okula hazırlıyorlar. Evden çıkana kadar elektrik enerjisi harcıyorlar.  Sabah 6 dan 8 e kadar bu elektrik harcanıyor.

Akşam diyelimki hava tam kararmadan devlet dairelerinden çıkılıyor. Haliyle eskiye nazaran bir saat önce evine varıyor. Buda 1 saat daha fazla elektrik enerjisi harcamak demek. Buna bir de kışın ıstma masrafını eklersek durum daha da vahimleşiyor.

Tamam devlet tasarruf ediyor ama halkın tüketmiş olduğu enerji miktarı artıyor. Zaten okuma ücreti, dağıtım ücreti vs tarzındaki kalemlerle şişirilmiş elektrik faturası halka yansıyor. Bu işin kazananı elektrik firmaları oluyor sonuç olarak. Halk öder nasıl olsa.

Bu yaz saatinin bütün yıla yayılmasını Almanya, Fransa, italya, Hollanda uygulamıyor.

Toprak genişliği bizim kadar olmayan ülkeler böyle birşey uyguılamıyor ama biz uyguluyoruz. Onlar tasarruf hesabı yapmamışlar herlhalde. alemin akıllısı biziz.

Ülkemizin geniş toprak yapısı nedeniyle yaz ve kış saati uygulaması ülkemizin yararınadır. Devlet dairesinde 1 saat daha az alektrik harcanak diye halkın 3 saat daha fazla elektrik enerjisi harcaması doğru değildir.

Tek faydası ne biliyor musunuz? Sabah namazı için çok erken saatte kalkmak zorunda değilsiniz.

Başka fayda görenler varsa hesaplarını ortaya koysunlar da görelim kimin işine yarıyor. Elektrik firmalarından başka kimin işine yarıyor acaba. Ha tabi birde fazla kullanımdan doğan vergi vesaire. Devlet tasarruf ediyor böylelikle.

Devlet halkı için vardır. Halkının yararına uygulamalar yapması gerekir.

Elektrik firmalarının çoğunluğunun hükümetle yakın ilişkide olduğunu da işin içine katınca her şey ortaya çıkıyor. tablo ortada görünen köy kılavuz istemez.

Bu uygulama halkın yarına değildir vesselam!!!!

Lütfen bizi takip ediniz ve paylaşınız: