Saddam ve Kaddafi dönemi daha mı iyiydi?

Saddam ve Kaddafi

TED CRUZ DİYOR Kİ: SADDAM HÜSEYİN VE MUAMMER KADDAFİ DÖNEMİNDE ORTADOĞU DAHA İYİYDİ.

BU DOĞRU OLABİLİR Mİ?

“Saddam Hüseyi ve Muammer Kaddafi kendi ülkelerinde iktidardayken Ortadoğu daha iyi durumdaydı”

Bunu Cumhuriyetçilerin Başkan adayı ve Teksas senatörü Ted Cruz Söylüyor.

Haklı mı acaba? Irak savaşından bu yana rakamlar ne gösteriyor?

Başka yerlerde göremeyeceğiniz gerçeklikler burada.

MSNBC televizyonu Morning Joe programında Ted Cruz, “Dış politikamızda devam eden hatalar gördük,  Washingtonda Ortadoğu ülkelerinin hükümetlerini devirmekle uğraşan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler gördük ve bu hep kötülere yaradı. Bu ülkeleri de radikal terörist gruplara verdiler” dedi.

Bu konuşmasında senatör Irak savaşının başlamasından bu yana Amerikan müdahalesinin bölgeyi felakete sürüklediğine nasıl inandığını açıklıyor.

Cruz soruyor: “ Muammer Kaddafi ve Saddam Hüseyin zamanında Ortadoğu daha iyimiydi ve Suriye daha iyimiydi?”  “ Evet daha iyiydi. Hatta çok daha iyiydi”

Evet senatör sonuna kadar haklı. Ortadoğu Kaddafi ve Saddam zamanında daha da güvenliydi ve Esad Suriye’de savaş çıkarmıyordu. Bu sonuca varmak için işte size bazı rakamlar;

ABD hükümetinin raporlarına göre Ortadoğu’da 2002 -2014 yılları arasında terörizmden kaynaklanan ölüm oranları %4500 artmış.

Hatta daha da derine inersek ve sadece Irak’ı ele alacak olursak; ABD’nin 2003 işgalinden önce kaç tane intihar saldırısı gerçekleşiyordu? Hiç. Ülkenin tarihinde hiç böyle bir şey yok. Fakat 2003 tarihinden bu yana 1892 tane intihar saldırısı gerçekleşmiş.

Irak savaşından önce Irak’ta 1.5 milyon Hıristiyan yaşadığı belirtiliyordu. Savaş başlar başlamaz 1 milyondan fazlası bunlar Suriye tarafına geçtiler ve bugün 500 binden daha az Hıristiyan yaşıyor ve bazıları da ISIS gibi gruplar tarafından öldürülüyor.

Ve Afganistan hakkında ne düşünüyorsunuz? Sadece geçen yıl isyancılar 2643 sivil öldürdüler. Birleşmiş Milletlerin şu ana kadar kaydettiği en büyük rakam.

Ya Pakistan? 11 Eylül saldırısından 14 yıl öncesine kadar Pakistan topraklarında hiç intihar saldırısı gerçekleşmemiş. Sonrasında 486 tane intihar saldırısı.

Aynı şekilde Somali’de 88, Yemende 85, Libya’da 29, Nijerya’da 91 ve Suriye’de 165 saldırı gerçekleşmiş.

Sözde terörizme karşı savaş başladıktan sonra 14 yıl boyunca ABD Irak ve Afganistan’da 6 Trilyon dolar harcadı.

Bunu daha iyi anlamak için her bir Amerikan ev halkı için 75 bin dolar harcandı diyebiliriz ve bunun çoğunluğu borç para.

Dahası, 7000 Amerikan askeri personeli öldü. 10 binden fazlası kayıp ve her gün 22 gazi intihar ediyor.

Eğer dürüst olmak gerekirse terörizme karşı verilen bu savaş bize ve dünyanın geriye kalanına daha fazla savaş ve terör getirdi

BU BİR GERÇEK @BenSwann_

 

Reality Check: Ted Cruz Says Middle East Was Better Off Before War On Terror

Lütfen bizi takip ediniz ve paylaşınız: